23rd Annual Minneapolis - St. Paul International Film Festival
Sort by: Title | Date | Venue | Country

Calendar

Showing all Contemporary World Cinema
Tuesday, 00
    My Son Shall Be Armenian - 3:15
Saturday, April 02

    Seawards Journey - 12:30pm
    Dog Nail Clipper - 7:30pm
    McDull, Prince de la Bun - 9:45pm

    15 - 10pm
    I Love Cinema - 2:15pm
    Chokher Bali - 4:30pm
    Tarfaya - 5pm
    My Stepbrother Frankenstein - 7:15pm
    Machuca - 7:30pm
    The Art of Losing - 9:45pm

    Kung Fu Hustle - 7:15pm
    5 x 2 - 9:30pm

    My Son Shall Be Armenian - 5:30pm
Sunday, April 03

    Chokher Bali - 12:30pm
    White Dream - 3:15pm
    Kings and Queen - 7:10pm
    Honey Baby - 9:50pm

    Bitter Dream - 3pm
    Magician, The - 3pm
    Welts, The - 7pm
    My Stepbrother Frankenstein - 9:15pm
    Cool - 9:30pm

    Days of Santiago - 7:15pm

    The Soup, One Morning - 9:15pm

    Tarfaya - 7pm
    OmAGh - 9:15pm
Monday, April 04

    Viva Laldjérie - 4:45pm
    A Man’s Gotta Do - 7:15pm
    15 - 9:30pm

    McDull, Prince de la Bun - 7:30pm
    Kings and Queen - 7pm
    Days of Santiago - 9:15pm
    The Floating Landscape - 9:50pm

    Machuca - 10:00pm
    Seawards Journey - 5pm

    Magician, The - 5:15pm
    The Soup, One Morning - 7:30pm
Tuesday, April 05

    I Love Cinema - 4:45pm
    Hari Om - 7:15pm

    Honey Baby - 7:30pm
    A Man’s Gotta Do - 9:20pm
    The Art of Losing - 9:45pm

    OmAGh - 5pm
    Viva Laldjérie - 7:15pm
    Le Grand Voyage - 9:45pm
Wednesday, April 06

    The Floating Landscape - 9:30pm

    Hari Om - 7:15pm
    Le Grand Voyage - 7:15pm
    Upswing - 9:45pm

    Murmuring Coast, The - 5pm
    3-Iron - 7:30pm
    STRÄHL - 9:40pm

    Cool - 5:15pm
Thursday, April 07

    OmAGh - 4:30pm
    World, The - 7pm
    Monsterthursday - 9:50pm

    Hawaii, Oslo - 7:15pm
    Bázo - 7:15pm
    Cool - 7:30pm
    White Dream - 9:30pm
    Murmuring Coast, The - 9:30pm

    Upswing - 5pm
    Welts, The - 9:45pm

    My Son Shall Be Armenian - 7:30pm

    Miracle Of Bern - 7pm
    Kings Game - 9:30pm
Friday, April 08

    Splendid Float - 9:30pm

    Miracle Of Bern - 7pm
    Adam and Eve (Still) - 9:30pm

    Monsterthursday - 7:30pm
    Bázo - 9:30pm

    Tales of Intransigence - 5:15pm
    Bitter Dream - 7:30pm
    Welts, The - 9:30pm
Saturday, April 09

    Alemaya - 1:45pm
    The Fifth Reaction - 4:15pm
    World, The - 6:45pm

    Hari Om - 2:30pm
    OSEAM - 3:00:00 PM
    Hawaii, Oslo - 4:45pm
    About Love - 4:45pm
    Kontroll - 7:30pm
    Or - 9:45pm


    Heart of Jesus - 1pm
    Splendid Float - 3:45pm
    The Ninth Day - 5:15pm
    The Taste of Tea - 7pm
    Adam and Eve (Still) - 9:45pm
    Edelweiss pirates - 9:45pm
Sunday, April 10

    Dog Nail Clipper - 2:45pm
    About Love - 9:30pm

    The Floating Landscape - 3pm
    A Real Man - 4:30pm
    Mila From Mars - 5:15pm
    Alemaya - 7:30pm
    Crying Ladies - 7pm
    Kings Game - 9:45pm

    Min - 5:30pm

    Heart of Jesus - 3pm
    Or - 5pm
    Kontroll - 5pm
    The Ninth Day - 7:15pm
    Bitter Dream - 7:30pm
    Hawaii, Oslo - 9:30pm
Monday, April 11

    Clean - 7:30pm
    The Fifth Reaction - 9:30pm

    Edelweiss pirates - 5:30pm
    Another Turn (Otra Veulta) - 7:30pm
    Mila From Mars - 9:15pm

    OSEAM - 5:15:00 PM
    Harvest Time - 7:15pm
    The Taste of Tea - 9:30pm
Tuesday, April 12

    One Night Husband - 7:15pm

    Dalecarlians - 5:30pm
    Seven Days, Seven Nights - 7:15pm
    Illusive Tracks - 7:15pm
    Ruins - 9:30pm

    A Real Man - 5:15pm

    JAWHARA - 5pm
    About Love - 9:30pm
Wednesday, April 13

    Bitter Dream - 7:30pm
    Seven Days, Seven Nights - 9:30pm

    A Real Man - 5pm
    JAWHARA - 7:30pm
    Ruins - 7:30pm
    Crying Ladies - 9:30pm
    Dalecarlians - 9:30pm

    Min - 5:30pm
    Minnesota Mavericks - 7:15pm
    Mila From Mars - 9:50pm
Thursday, April 14

    Harvest Time - 7:45pm
    Another Turn (Otra Veulta) - 9:30pm

    Leon and Olvido - 4:45pm
    Metallic Blues - 7:30pm
    The Rider Named Death - 9:15pm
    CHANGING DESTINY - 9:30pm

    FloodHouse - 9:45pm

    Illusive Tracks - 5pm
    Popular Music from Vittula - 9:15pm
Friday, April 15

    Jimmywork - 7:30pm
    Popular Music from Vittula - 9:45pm

    Schizo - 7:30pm
    One Night Husband - 9:30pm
Saturday, April 16

    Leon and Olvido - 2pm
    Metallic Blues - 4:30pm

    STRÄHL - 1pm
    The Fifth Reaction - 1pm
    CHANGING DESTINY - 3pm
    The Rider Named Death - 5:15pm
    Schizo - 5:30pm
    Jimmywork - 7:30pm
    Crying Ladies - 7:30pm

    FloodHouse - 11:30AM
Sunday, April 17

    Dog Nail Clipper - 5:30pm

    Tales of Intransigence - 5:00pm
    Schizo - 9:00pm
Monday, April 18

    Monsterthursday - 7:00pm
    Bázo - 9:00pm
Tuesday, April 19

    Miracle Of Bern - 7:00pm
    Metallic Blues - 9:30pm
Wednesday, April 20

    White Dream - 7:00pm
Thursday, April 21

    Illusive Tracks - 5:00pm
    Bitter Dream - 7:00pm
    Splendid Float - 9:00pm

    Leon and Olvido - 7:00pm
    Heart of Jesus - 9:00pm